Etiketler: limancılık sektörüLimancılık sektörü 17 düğüme rağmen pupa yelkenTürkiye limancılık sektörünün özelleştirmelerin ardın gelen büyük yatırımlarım hamlesiyle bölgesinde önemli bir oyuncu haline geleceğini belirten TÜRKLİM Başkanı Kaan Gürgenç, sektörün gelişim ve büyüme ivmesinin aralarında mevzuat, yönetim modeli, master planı, geri saha sorunu, gümrük işlemleri ve mali yüklerinde bulunduğu 17 temel adımla desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

 
Doğu Marmara limanlarına Kocaeli Port markasıUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Doğu Marmara bölgesindeki limanları dünyaya duyuracak bir projenin hazırlığında…

Bir Bakışta: Türk Limancılık SektörüTürk limancılık sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türkiye 2010 rakamlarına göre 348.6 milyon ton ile Avrupa ülkeleri içinde denizyoluyla yapılan ticarette en fazla yük elleçleyen beşinci ülke konumunda. Türk limanlarında yük elleçleme faaliyetleri 2011 yılında bir önceki yıla göre %4,2 artış göstererek 363.3 milyon tona ulaştı. Bu büyüme trendinin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda daha da hızlanması bekleniyor.