Sağlık Lojistik YYS Belgesi'ni aldı


Yayın: 22-10-2020
Kategori: Lojistik

Sektöründe 42. Yılını dolduran ve bu tecrübeyle lojistik hizmetler sunan Sağlık Lojistik; Ticaret Bakanlığı tarafından verilen, şirketlere gümrük işlemlerinde kolaylık ve imtiyazlar getiren, uluslararası geçerliliğe sahip Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS) sayesinde, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesiyle zaman ve maliyet tasarrufunu arttırarak, müşterilerinin rekabet güçlerine ve iş hacimlerine daha çok destek olmayı hedefliyor.
Dilek Grup 40 adet Atego aldı


Yayın: 22-10-2020
Kategori: Ticari Araçlar

Mercedes-Benz Türk, 2011’den bu yana Mercedes-Benz marka kamyon ve çekiciler kullanan Dilek Grup’a 40 adet 2020 model Atego’yu düzenlediği tören ile teslim etti. Gıda ve hızlı tüketim ürünlerinin nakliyesinde kullanılacak olan 40 adet aracın içerisinde farklı tiplerde Atego 1518 ve Atego 2124 bulunuyor. Dilek Grup Genel Merkezi’nde düzenlenen törene Mercedes-Benz Türk ve Koluman Motorlu Araçlar İstanbul Bayii yöneticileri katıldı.
Global, Port Akdeniz’i QTerminals’e devrediyor


Yayın: 22-10-2020
Kategori: Denizyolu

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Global Yatırım Holding iştiraki Global Ports Holding, portföyünde bulunan Antalya’daki ticari limanı Port Akdeniz’in devri için Katar merkezli ticari liman işletmecisi QTerminals ile hisse satım sözleşmesi imzaladı. Gerekli onayların alınmasının ardından gerçekleşecek satışın toplam bedeli ise 140 milyon dolar olacak.
 
Aras Kargo’dan 1 Milyar TL yatırımTürkiye’nin öncü ve yenilikçi kargo firması Aras Kargo, sektörde yeni bir dönemin kapılarını açıyor. Aras Kargo’daki hisse oranını yüzde 80’e çıkartan Austrian Post’un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Georg Pölzl, Aras Kargo dağıtım altyapısına 1 milyar TL yatırım yapılacağının müjdesini verdi.  Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Aras, Türkiye’de kargo sektörünün büyüme ivmesi kazandığını ifade ederek, “Transfer merkezlerimize yaptığımız yatırımlar, sektörün büyüme potansiyeline inancımızın bir göstergesidir” dedi. Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ise ilk 9 ayda işlem hacminin yüzde 65’e yakın büyüdüğünü, yıl sonu itibari ile de gelirlerinin 2 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşeceğini kaydetti.
Turkish Cargo, destinasyon sayısını 95’e çıkardı


Yayın: 21-10-2020
Kategori: Havayolu

Başarılı iş süreçlerini dünyanın dört bir yanında sürdüren Turkish Cargo; Londra, Bükreş, Bangkok, Singapur, Beyrut ve Lahor’u direkt kargo uçağı seferi düzenlediği destinasyonlar arasına ekleyerek, direkt kargo operasyonu düzenlediği destinasyon sayısını 95’e çıkardı. Küresel taşıyıcı yeni destinasyonlar ile dünyanın en geniş direkt kargo uçuş ağına sahip hava kargo markası unvanını güçlendirdi.
Thermo King’ten Covıd-19 aşıları için depolama çözümü


Yayın: 20-10-2020

Thermo King, COVID-19 aşıları geliştiren küresel ilaç şirketlerinin gereksinimlerini karşılayabilecek geçici depolama çözümleri portföyünü genişletti. Portföy, artık ilaç müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Ultra Düşük Sıcaklık Çözümleri içeriyor. 
 
Maske ihracatı yaklaşık 12 kat arttı


Yayın: 20-10-2020

ISD Logistics CEO’su Korkut Koray Yalça, pandemi öncesi Türkiye’den yurt dışına genellikle askılı tekstil ürünleri taşıdıklarını korona sonrası ise maske ve koruyucu giysi talebinin arttığını, Ocak-Eylül aylarında bu ürün gruplarının ihracatının 1,5 milyar doları aştığını belirtti.
İlaç lojistiğinde ivme yukarı doğru


Yayın: 20-10-2020
Kategori: Lojistik

Altı kıtada 154 ülkeye ilaç satan Türkiye’nin bu alandaki ihracatı yüzde 27,4 arttı. Fevzi Gandur Logistics İş Geliştirme ve Özel Projeler Direktörü Ralph Hemmerling, oldukça hassas yapıdaki ilaçların taşınma ve depolama aşamasının diğer tüm ürünlerin lojistiğinden farklı ele alındığını vurguladı.
 
'Sanal randevu' sistemi geçici olarak durduruldu


Yayın: 16-10-2020
Kategori: Karayolu

Ticaret Bakanlığı, sınır kapılarında TIR yoğunluğunu azaltmak için uygulamaya konulan ancak büyük sorunlara yol açan Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne (RSS), geçici olarak ara verildiğini duyurdu. 15 Temmuz’da başlayan pilot uygulama, 15 Eylül’de Kapıkule Sınır Kapısı’nda devreye alınmış ancak sınır kapılarından Avrupa’ya çıkış 4 kat artarak 98 saate kadar çıkmıştı. RSS, altyapı sıkıntılarının giderilmesinin ardından yıl sonuna kadar aşamalı olarak devreye alınacak.
Dünyanın en iyi ikinci işyeri DHL Express oldu


Yayın: 16-10-2020
Kategori: Lojistik

Dünyanın önde gelen uluslararası ekspres servis sağlayıcısı DHL Express, Great Place to Work® ve FORTUNE tarafından hazırlanan 2020 Dünyanın En İyi İş Yerleri sıralamasında en iyi 2. iş yeri seçildi. Çalışanlarına her yıl çift haneli milyon Euro tutarında yatırım yapan DHL Express, pandemi sürecinde çalışanlarının gösterdiği olağanüstü çabaya saygı duruşu olarak da dünya çapındaki tüm çalışanlarına ikramiye ödedi ve “Teşekkürler ederiz” uçağıyla minnettarlığını ifade etti.