UTİKAD, ordino ile ilgili yeniden harekete geçti


Yayın: 04-08-2020
Kategori: Lojistik

UTİKAD, ‘Yük Teslim Talimat Formu’ diğer adıyla ordino ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün 24.07.2020 tarihli yazısı üzerine yeniden harekete geçti. UTİKAD konuyla ilgili hazırlanan yazıyı ilgili kamu kurumları ile paylaştı.
Araç sahiplerine kendi işini kurma fırsatı


Yayın: 04-08-2020

Kargo sektörünün en eski ve en büyük şirketi olan Yurtiçi Kargo’nun hayata geçirmeye hazırlandığı projeler için resmi başvurular bayramdan sonra başlıyor. Aracı olanlara kendi işini kurma fırsatı; mahalle esnafına da ek gelir sağlayacak olan YK Plus projesi için geri sayım başladı. Tüm başvurular resmi web sitesi üzerinden toplanacak. Herkes oturduğu yerden başvurusunu yapabilecek.
10 Soruda: Transit Ticaret


Yayın: 24-07-2020
Kategori: 10 Soruda

Covid-19 salgını döneminde bazı eşyaların ihracatı ön izne veya kayda tabi tutulunca transit ticaret ile ilgili sorular gündeme gelmeye başladı. Özellikle, maske, solunum cihazı, etil alkol gibi eşyaların ihracatına getirilen ön izinler veya kayıt şartları dolayısıyla mevcut müşterilerini mağdur etmek istemeyen ticaret erbabı transit ticareti gündemine aldı. Gümrük Müşaviri ve Gümrük ve Ticaret Eski Müfettişi Sezai Kaya, bu sorulara 10 Soruda cevap aradı. 
Lojistikte hareket başladı


Yayın: 24-07-2020
Kategori: Lojistik
Etiketler: kpmg yavuz öner

Covid-19 nedeniyle hem yük hem de yolcu talebinde ciddi daralma yaşayan lojistik sektöründen toparlanma sinyalleri geliyor. KPMG Türkiye ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi iş birliğinde hesaplanan Lojistik Güven Endeksi’nde üçüncü çeyrek beklentisi olumlu yönde artarken, salgının etkisinin en ağır hissedildiği ikinci çeyreğe göre iş durumu koşulları ile ilgili beklenti yüzde 67’lik artışla 130,43 olarak gerçekleşti
DFDS, primeRail ile intermodal taşımacılık çözümleri geliştirecek


Yayın: 23-07-2020
Kategori: Denizyolu

Denizcilik ve lojistik alanlarında Avrupa’nın lider firması DFDS’in Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi DFDS Akdeniz İş Birimi, intermodal taşımacılık operatörü primeRail ile bir araya gelerek Köln’de DFDS Intermodal GmbH adıyla yeni bir ”Intermodal Taşımacılık Yetkinlik Merkezi” kuruyor. DFDS Akdeniz İş Birimi’nin demiryolu operatörü primeRail ortaklığında kuracağı merkez rekabetçi çözümler geliştirmeye odaklanacak.
Otokar'dan Malta'ya 50 adetlik otobüs ihracatı


Yayın: 23-07-2020
Kategori: Ekonomi Gündemi
Etiketler: ihracat malta otokar

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, modern toplu taşıma araçları ile Avrupa'nın farklı ülkelerinde büyük beğeni toplamaya ve ihracatını artırmaya devam ediyor. Dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde 35 binden fazla otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkânı sunan Otokar, siparişini aldığı 50 adetlik sağdan direksiyonlu Kent otobüsünü Malta'ya teslim etti. Gerçekleşen teslimatla birlikte Otokar'ın Malta caddelerindeki toplam otobüs sayısı 300’e yaklaştı.
 
Onko Koçsel lojistikte dış kaynağa yöneldi


Yayın: 22-07-2020
Kategori: İlaç

Türkiye ilaç sektörünün gücünü yaptığı ihracatla uluslararası arenaya taşıyan Onko Koçsel, dağıtım ve depolama süreçlerini GDP kılavuzuna uygun olarak yönetiyor. Lojistik faaliyetlerini kendi bünyelerinde sürdürürken, soğuk zincir ürünlerindeki takip, yurtdışı satışlarında istenen karekodlama regülasyonları gibi sebeplerden dolayı lojistik firmalarıyla görüşmeye başladıklarını belirten Onko Koçsel İlaçları Tedarik Zinciri Operasyon Müdürü Ercan Andık, üç lojistik firmasından dönem dönem hizmet aldıklarını söylüyor. 
Batu fuar lojistiğine odaklandıKara, deniz, hava, demiryolu ve intermodal taşımacılık, depo yönetimi, gümrükleme, dış ticaret alanlarında etkili ve entegre çözümler sunan Batu International Logistics, portföyüne fuar taşımacılığını da eklemeye hazırlanıyor. Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, “Fuar taşımacılığı departmanının kurulması, yeni müşterilerle proje taşımacılığı hacminin artırılması, bu alandaki uzmanlığımızın, servis portföyümüzün ve hizmet verdiğimiz coğrafyanın genişletilmesi bu yılki hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. 
Kara Karayolu Renault Trucks yatırımlarına devam ediyor


Yayın: 21-07-2020
Kategori: Ticari Araçlar

Kare Karayolu Taşımacılık, yeni teslim aldığı Renault Trucks çekiciler ile filosunun yaklaşık yüzde 90’ının tek markalı olmasını sağladı.
İlaç sektörü lojistikte sınavı geçti


Yayın: 20-07-2020
Kategori: İlaç

Covid-19 sürecinde 3PL firmalarının da katkılarıyla Türkiye ilaç sektöründe tedarik zinciri akışlarında kesinti yaşandığına dikkat çeken UCB Pharma Türkiye, Tedarik Zinciri ve Yerleşik Ürünler Bölüm Direktörü Dr. Emre Göllü, diğer yandan Türkiye’nin ilaç lojistiğindeki potansiyelinin harekete geçirilmesi için; ilaç ve lojistik sektörleri arasında bir sinerji ortamı yaratılması, soğuk zincir lojistiği konusunda orta ve uzun vadeli stratejiler oluşturulması, etkili planlama ve koordinasyon sağlanması gerektiğine dikkat çekti.